Ako vybrať ?


Zistite presný typ TV

Presný model televízie nájdete na štítku na zadnej strane, v návode alebo napríklad na predajnej faktúre.


Zadajte typ TV do nášho filtra

Po zadaní typu TV (napr. Samsung UE55AU9072), sa zobrazia vhodné držiaky.

Ako vybrať držiak na TV filter


Pokiaľ filter nenájde vašu TV, postupujte nasledovne:


Zmerajte VESA štandard TV

Sú to montážne otvory na zadnej strane TV. Vzdialenosť sa meria šírka x výška. Hodnotu môžete nájsť aj v návode alebo na webe výrobcu TV. Merajte na stred závitu.

Hodnota môže byť napr. 100x100 mm.

Uhlopriečka je pri výbere držiaka na TV iba orientačná

Ako vybrať držiak na TV - meranie VESA štandardu    


Zistite váhu televízie

Hmotnosť TV vždy overujte bez podstavca. Túto informáciu opäť môžete nájsť v návode alebo na webe výrobcu TV.Porovnajte s údajmi pri vybranom držiaku

U držiaka na TV je vždy uvedená jeho nosnosť a zoznam VESA štandardov, ktoré podporuje. Pokiaľ má držiak dostatočnú nosnosť a podporuje Váš VESA štandard, môžete ho použiť.

Jak vybrat televizní držák


Naše držiaky sú univerzálne

Naše držiaky sú univerzálne pre všetky značky televízií ako Samsung, LG, Sony, Panasonic, Hisense a ďalšie. Zakúpili ste televíziu v elektre alebo na e-shope Okay, Alza, Mall, Planeo? U nás nájdete držiaky, ktoré presne padnú na Vašu TV.Na výber držiaka sa môžeme pozrieť podrobnejšie


Výber vhodného držiaku na TV a overenie kompatibility s televízorom je pomerne jednoduchá záležitosť. Pre začiatok je dôležité si uvedomiť, že uhlopriečka nie je pri výbere držiaku dôležitá. Je len orientačná a nie je potreba sa ňou riadiť.

Na výber máme niekoľko druhov držiakov. Od fixných, cez sklopné, kĺbové, stropné až po výškovo nastaviteľné. Je teda dobré si premyslieť, čo od držiaka očakávame, kam ho chceme umiestniť a akú má plniť funkciu.


Ak už vieme, aký typ držiaku budeme chcieť, môžeme sa vrhnúť na overenie kompatibility. Znovu pripomíname, že veľkosť uhlopriečky nehrá pri výbere rolu, nemusíte sa teda na ňu obzerať (hoci vám môžu niektorí predajcovia tvrdiť opak).


Riadiť sa je nutné iba dvoma údajmi. Tým prvým je hmotnosť TV, ktorá nesmie presiahnuť nosnosť držiaku. U kĺbových držiakov je nosnosť rovnaká aj v prípade maximálneho vysunutia TV od steny. Odporúčame nosnosť nepodceňovať, pretože napríklad kabeláž tiež niečo váži a tiež existuje možnosť, že sa pri montáži o TV na držiaku opriete a nešťastie môže byť na svete. Nosnosť držiakov je samozrejme poddimenzovaná, ale radi by sme sa vyhli nepríjemným skúsenostiam.


TV držiak na stenu


Druhým nemenej dôležitým parametrom je VESA štandard (niekedy tiež VESA norma, alebo len skrátene VESA). Jedná sa o rozstup montážnych otvorov na zadnej strane TV, na ktoré pripevníte držiak. Každý výrobca alebo modelová rada môže mať rozmer iný, preto ho musíme zistiť. Môžeme na to ísť niekoľkými spôsobmi.

Tým najideálnejším je vziať obyčajný meter a rozstupy zmerať (meria sa vždy šírka x výška a na stred otvoru). Budete tak mať istotu správnych rozmerov. Druhou možnosťou je nájsť tento údaj v návode (nie každý výrobca toto udáva) alebo priamo na zadnej strane TV. Treťou možnosťou je zadať presné označenie modelu TV do Google a za názov dopísať VESA. V tomto prípade odporúčame prejsť niekoľko na seba nezávislých zdrojov, než si budete istí správnym rozmerom.


VESA norma u TV


Teraz môžeme overiť kompatibilitu TV s držiakom na základe VESA normy. Každý držiak disponuje minimálne jedným (ale v drvivej väčšine niekoľkým) VESA štandardom. Tento údaj je vždy u konkrétneho držiaku spomenutý. V našom prípade nájdete vždy výpis všetkých VESA štandardov, ktoré daný držiak podporuje.

Prípadne sa môže objaviť informácia, že príslušný držiak disponuje VESA normou napr. 100x100 až 400x400 mm. Značí to rozmedzie, ktoré držiak podporuje.


Pre istotu si všetko ukážeme na praktickom príklade

Poslúži nám televízor s hmotnosťou 14 kg, u ktorého sme zistili VESA štandard 200x200 mm. Pozdáva sa nám držiak Northbayou DF-400, ktorý má nosnosť 31 kg. Nosnosť je pre náš televízor teda dostatočná. V tabuľke pod popisom držiaka vidíme, že nami požadovaný VESA štandard držiak podporuje. Môžeme ho teda bez obáv použiť.


Držiak na TV DF400 / X4


Týmto by sme teda mali prehľad, ako vybrať TV držiak a overenie jeho kompatibility s televízorom. V prípade, že si nie ste istí výberom, alebo len nemáte čas na študovanie, neváhajte nás kontaktovať. Radi a rýchlo vyhotovíme ponuku s niekoľkými typmi držiakov priamo pre vás.


Kontaktujte nás na e-maile info@lacnedrziaky.sk alebo rovno zavolajte na +421 948 15 15 69


Neviete si rady?

My vám poradíme

Do poradne

info@lacnedrziaky.sk
+421 948 151 569