Ako vybrať polohovací stôl?

V dnešnej dobe čoraz častejšie ľudia pracujú z domu a na počítači. S tým sú spojené aj zdravotné problémy s chrbticou a chrbtom. Ak takýmto spôsobom pracujete a rozhodli ste sa urobiť niečo pre svoje zdravie a zaobstarať si polohovací stôl, ste tu správne. Výškovo nastaviteľný stôl si budete môcť nastaviť podľa Vašich potrieb a predchádzať tak aj zdravotným problémom.


Výškový rozsah

Pri výbere stola je najdôležitejší výškový rozsah. Pre správne použitie platia určité pravidlá. Stoly s nastaviteľnou výškou sa štandardne predávajú s rozsahom od 70cm do 120cm, čo zodpovedá priemerne vysokej postave (od 165cm do 195cm). Pokiaľ ste výškovo menší alebo väčší, dajú sa zakúpiť aj stoly s výškovým rozsahom od 60 do 130cm.

V sede je dôležité sedieť vzpriamene s narovnanou krčnou chrbticou a nehrbiť sa. Vhodné je mierne sa nakloniť panvicou vpred. Výška stola by mala byť rovnaká s výškou lakťov tak, aby neviseli vo vzduchu a zvierali 90° uhol. Tiež v kolene by mal byť uhol 90 °, rozkročené na šírku panvy a mať celé plosky nôh na zemi. Výška monitora by mala byť nižšie - horná hrana v úrovni očí. Tak dosiahnete správnu ergonómiu sedenia.

V stoji by ste mali stáť vzpriamene, s rovným chrbtom a krkom. Ramená uvoľnené, lakte zvierajú pravý uhol, chodidlá rovnomerne zaťažené.


Typy pohonu

Mechanicky polohovateľný stôl funguje pomocou kľučky. Otáčaním zdvíhate alebo znižujete stôl do potrebnej polohy. Výhodou mechanického pohonu je nižšia cena. Nevýhodou je náročnejšia manipulácia a zdĺhavé nastavenie výšky.

Elektricky nastaviteľný stôl využíva motor. Elektrický pohon je pohodlnejší a rýchlejší (zmena výšky do požadovanej pozície zaberie pár sekúnd). Veľkou výhodou je pamäťový systém, ktorý uloží Vaše nastavené pozície. Potom len stačí stlačiť tlačidlo a stôl vyjde do požadovanej polohy. Ďalej tiež môžete nastaviť alarm, ktorý v pravidelných intervaloch zvukovým signálom upozorní, že je čas zmeniť polohu. Lepšie stoly sú vybavené aj antikolizným systém, s funkciou zabrániť poškodeniu pri strete s prekážkou.


Veľkosť rámu

Môžete zakúpiť stoly s doskou alebo iba rám, do ktorého si zakúpite dosku podľa Vašich preferencií. Veľkosti rámov sa pohybujú v rôznych rozmeroch, od toho sa bude odvíjať aj výber dosky.


Akú veľkú zvoliť dosku stola

Veľkosť dosky na stôl sa odvíja podľa výberu rámu a Vašej potreby. Mala by byť čo najväčšia, aby sa Vám na ňu vošlo všetko, čo potrebujete. Rozmery sa odvíjajú od jeho tvaru. Na výber môže byť obdĺžny, vykrojený alebo rohový. Tie najväčšie môžu mať nosnosť až 125kg. Pokiaľ potrebujete dosť miesta pre dostatočne veľkú dosku pracovného stola, ponúkame Vám skvelý kompromis v podobe rohového rámu pre polohovateľný stôl.Ako vybrať dosku a kde ju kúpiť

Dosku podľa Vašej preferencie môžete zohnať v predajniach OBI alebo UNI Hobby. Možno vyberať z lamina, drevotriesky alebo masívu. Tú si môžete nechať vyrobiť u stolára alebo objednať cez internet.


Tipy na záver

Na trhu existuje nepreberné množstvo výškovo nastaviteľných stolov. Preto Vám prinášame pár tipov konkrétnej stolov.


Rozhodli ste sa pre elektricky nastaviteľný stôl a chcete prijateľnú cenu? Ponúkame Vám tento elektricky nastaviteľný rám. Jeho výhodou je nízka cenu, má najnižšiu cenu na trhu.

Alebo Vám môžeme ponúknuť stôl s najlepším pomerom ceny/kvality:

Moderný elektricky nastaviteľný stôl HS-B122A. Jeho veľkou prednosťou je vysoká nosnosť, uloženie až 4 pozícií a veľký výškový rozsah.

V prípade, že chcete investovať do kvalitného stola, odporúčame Vám rám najvyššej kvality: Profesionálny motorizovaný stôl HS-R21B, ktorý sa pýši najvyššou nosnosťou, uloženie až 3 pozícií a teleskopicky nastaviteľnou šírkou stola podľa veľkosti dosky.


TIP: Pokiaľ hľadáte stôl pre dvoch, máme špeciálny výškovo nastaviteľný stôl pre dvoch: Elektricky nastaviteľný dvojitý stôl HS-ET223H-IB

Neviete si rady?

My vám poradíme

Do poradne

info@lacnedrziaky.sk
+421 948 151 569