Aký veľký monitor si kúpiť

Veľkosť monitora je vlastne veľkosť uhlopriečky. Meria sa vzdialenosťou zľavého horného rohu do pravého spodného a udáva sa v palcoch. 1" = 2,54 cm.


Vďaka veľkosti monitor uhlopriečky môžete zistiť, aký veľký monitor vybrať. Podľa funkcie, na ktorú ho chcete používať, zvolíte správnu veľkosť. Napr. monitor pre grafiky by mal mať minimálne 27". Herný monitor pre PS4, majú minimálnu uhlopriečku 22".

  • Na bežnú prácu do 24"
  • Bežné monitory 24"
  • herné monitory od 24"
  • grafické monitory od 28"

Čo je rozlíšenie monitora a prečo je dôležité?

Rozlíšenie monitora úzko súvisí s veľkosťou uhlopriečky. Značí počet obrazových bodov (pixelov), z ktorých je obraz zložený. Zvoliť vhodné rozlíšenie je dôležité, aby obraz bol dostatočne ostrý a zodpovedal danej kvalite.

  • Hranie hier: Full HD, 1920 x 1080 px.
  • Bežné použitie, práca: 2K, 2560 x 1440 px.
  • Editácia videí, úprava fotografií: 4K, 2096 x 2160 px.
  • Grafika: QHD, 2560 x 1440 px.

Kde monitor na stole umiestniť?

Monitor na stole majte umiestnený zhruba 50 – 80 cm od Vás. Vzdialenosť by mala byť približne na dĺžku paže. Aby ste dosiahli správnu ergonómiu sedenia, ideálnym riešením môže byť stojan pre monitor. Vďaka nemu budete mať monitor vo výške očí tak, aby pohľad na obrazovku bol na strede. A ľahko ho zakloníte dozadu. Monitor umiestnite kolmo k oknu, aby nedochádzalo k kodráženiu slnečných lúčov a oslňovania

Držiak na monitor

Porovnanie rovného a zakriveného monitora

Rovný monitor je štandardná záležitosť. Hodí sa na bežnú prácu a každodenné použitie. Na grafické použitie je tiež vhodný rovný monitor.

Zakrivený monitor ponúkne skvelé riešenie pre herné použitie a sledovanie filmov. Stále však záleží na Vašej preferencii.


Polohovateľný držiak

Tipy na najlepšie držiaky na monitory

Na záver vám prinášame pár typov pre jednoduchší výber. Držiak na monitor Vám umožní ľahko s monitorom manipulovať a upraviť si ho do výšky, do ktorej potrebujete. Nemusíte sa tak prispôsobovať miestu, kde je pevne umiestnený.

Neviete si rady?

My vám poradíme

Do poradne

info@lacnedrziaky.sk
+421 948 151 569