Čo je to VESA?

VESA štandard (norma) je označenie roztupov pre uchytenie držiaka na TV (LCD, LED, PLAZMA, 3D). Tvoria ju štyri otvory (závity) a pri TV ju nájdeme na zadnej strane. Hodnota pri TV je vždy udávaná nasledujúcom štýlom - napr. 400x300 mm (šírka x výška).


Co je to VESA norma?AKO SA VESA NORMA LÍŠI


VESA norma u televízorov môže byť závislá na veľkosti TV, typu aj roku výroby. Všeobecne je možné povedať, že čím väčší televízor tým väčšia VESA štandard, ale ani táto rovnica nemusí vždy platiť.

Ako príklad si môžeme predstaviť televízor s veľkosťou 37 palcov (93 cm) a televízor s veľkosťou 42 palcov (106 cm). Hoci sa môže jednať o TV, ktoré vyrobil vždy iný výrobca a majú rôznu veľkosť, VESA normu môžu mať rovnakú (napr. 200x200 mm).

Ďalším prípadom rozdielne VESA normy je rok výroby TV. Opäť si predstavíme dva televízory. Jeden vyrobený v roku 2007, druhý v roku 2019 a obaja majú veľkosť 42 palcov. Staršia televízia z roku 2004 disponuje VESA normou 640x390 mm, čo je ale skôr neštandard (k tejto problematike sa vrátime neskôr), naopak novšia TV má VESA normu 200x200 mm. A to sa už držiak vyberá oo dosť lepšie (opäť si vysvetlíme neskôr).


Prehľad VESA štandardov


AKO VESA NORMU MERAŤ


Veľmi jednoducho. K tomu, aby bol VESA štandard správne zmeraný postačí obyčajný krajčírsky alebo zvinovací meter. VESA sa vždy merajte do štvorca alebo obdĺžnika (šírka x výška), nikdy nie do kríža. Pozor, nezameňte nameranú vodorovnú dĺžku a nameranú zvislú dĺžku, je rozdiel ak je VESA 400x200 alebo 200x400!

Na nasledujúcom obrázku môžete názorne vidieť, ako na to.


Ako merať VESA normu

Ako merať VESA štandard


AKO ZISTIŤ VESA NORMU, KEĎ NIE SOM PRI TV?


VESA štandard môžete zmerať (poz. Predchádzajúci bod), alebo ju môžete nájsť v návode, prípadne na štítku na zadnej strane TV. Pokiaľ nemáte možnosť VESA normu zmerať a nemáte jej hodnotu ani v návode, odporúčame jednoduchý trik. Do vyhľadávača Google zadajte presný model TV a za názov napíšte "VESA"  (napr. SAMSUNG QE55Q70R VESA). Potom prejdite jednotlivé výsledky hľadania. Predajcovia TV už majú väčšinou VESA normu uvedenú. Nikdy však nespoliehajte len na jeden zdroj.


VESA ŠTANDARD U DRŽIAKOV

Každý držiak disponuje minimálne jedným VESA štandardom, ale vo väčšine prípadov viacerými VESA rozmermi. U konkrétneho držiaku by mali byť podporujúce VESA štandardy vypísané, prípadne môže byť zadané rozpätie (napr. 100x100 - 400x400 mm). Ak teda poznáte VESA štandard pri TV a vybraný držiak túto rozteč podporuje, môžete držiak pre TV použiť.


VESA štandard držiaky na TV

NA ČO SI DAŤ POZOR

Zákerností u VESA normy môže byť hneď niekoľko. Ako bolo spomenuté vyššie - staršie TV (najmä potom plazmové TV) môžu mať VESA štandardy napr. 640 x 390 mm. To je hodnota, ktorú už dnešné držiaky príliš nepodporujú, preto je výber veľmi obmedzený. Dnešné TV držiaky podporujú VESA normy napr. 100x100 mm, 200x200 mm, 300x200 mm, 400x400 mm a ďalšie. Skrátka "celé a pekné" hodnoty. Pokiaľ na túto VESA normu narazíte, odporúčame sa vždy poradiť s predajcom, aby odporučil vhodný držiak.


Ďalším problémom môže byť, keď TV nemá VESA štandard. Áno, bohužiaľ aj také TV existujú. Tento problém sa dá čiastočne riešiť napríklad nástavcami. Aj v tomto prípade odporúčame odbornú konzultáciu.


V niekoľkých prípadoch sme tiež narazili na "problém", že TV už mala svoj integrovaný držiak (napr. SONY alebo LG). Čo je na jednu stranu fajn (nemusíte míňať ďalšie peniaze za držiak), avšak takmer vždy sa jedná o držiaky fixné. Preto ak by ste chceli držiak otočný s výsuvným ramenom, máte smolu.


Preveriť tiež odporúčame pokiaľ je u držiaku napísaná VESA norma ako rozpätie (napr. 200x200 - 400x400 mm). Držiak nemusí napríklad podporovať VESA 300x200 mm. V ideálnom prípade je dobré vidieť presný zoznam noriem, ktoré daný držiak podporuje, prípadne sa poradiť s predajcom.


V poslednom rade je nutné tiež upozorniť na nešťastné umiestnenie konektorov. Niektoré TV majú tieto konektory presne v strede "VESA štvorca (obdĺžnika)", tým pádom je nutné dbať na zvýšenú pozornosť, aby držiak tieto konektory nezakrýval.


ZÁVEROM

To by sme mali k VESA štandardu všetko. Dôležité je si uvedomiť, že každá TV môže mať VESA normu inú, rovnako tak to, že držiaky (stojany, stolíky, ...) nie sú univerzálne a vždy je potreba kompatibilitu overiť.

V prípade, že si nie ste istí výberom, alebo len nemáte čas na študovanie, neváhajte nás kontaktovať. Radi a rýchlo vyhotovíme ponuku s niekoľkými typmi držiakov priamo pre vás.


Neviete si rady?

My vám poradíme

Do poradne

info@lacnedrziaky.sk
+421 948 151 569