Typy TV držiakov

Veľký a kompletný prehľad všetkých dostupných druhov televíznych držiakov. Ak neviete, ktorý druh držiaka zvoliť, tak tu sa dozviete výhody jednotlivých druhov.


Fixné (pevné) držiaky na TV

Fixné TV držiaky sa vyznačujú veľkou nosnosťou a veľmi malou vzdialenosťou od steny. S fixnými držiakmi nemôžete nijako manipulovať (nemôžete natáčať do strán ani sklápať). Odporúčame ich teda do miest, kde nie je potrebné s televízorom ďalej manipulovať.


Vzhľadom k minimálnej vzdialenosti od steny odporúčame overiť, kde má TV (ktorú máte v pláne na držiak umiestniť) vývody na kabeláž. V prípade, že na zadnej strane, môže byť veľmi malá vzdialenosť od steny problémom a manipulácia s konektormi môže byť problém. Rovnako tak aj zapojenie USB flash disku alebo SD karty. Vzdialenosť od steny je možné zväčšiť pomocou dištančných krúžkov, tie však nemusia byť v balení každého držiaku. Preto fixný držiak odporúčame skôr pre TV, ktorá má vývody na kabeláž z bočnej alebo spodnej strany.


Inštalácia je veľmi jednoduchá. Súčasťou balenia je aj v 90% všetok inštalačný materiál ako sú skrutky, hmoždinky aj skrutky do TV. Svojou cenou sú navyše cenovo dostupné pre každého.


Fixný držiak na TV

Máte už vybraný televízor a držiak do obývačky? Zvyšok nábytku si môžete pozrieť v akčnom letáku Jysk a získať ďalší nábytok, ako napríklad pohovku, konferenčný stolík a ďalší nábytok za výhodnú cenu...

Sklopné držiaky 

Sklopné TV držiaky umožňujú naklopiť obrazovku televízora smerom dole a pri niektorých modeloch aj hore. Rovnako ako fixné držiaky tak aj držiaky sklopné disponujú pomerne veľkou nosnosťou a malou vzdialenosťou od steny. Náklony držiakov sa pohybujú v rozmedzí 5 ° až 20 ° vo výnimočných prípadoch aj viac.


Držiaky sa líšia predovšetkým už spomínanú nosnosťou, veľkosťou uhla pre náklon a predovšetkým systémom náklonu. U starších typov držiakov je systém náklonu riešený povolením skrutiek na každom ramene. Tento systém je nie je moc pohodlný, pretože vzhľadom k malej vzdialenosti od steny sa k skrutkám horšie dostáva a manipuluje. Nové držiaky majú systém, kde nie je potrebné nič povoľovať a TV si pohodlne naklonení. Iba v prvom okamihu nastavíte silu (podľa TV) akú potrebujete náklonu docieliť.


Veľkosť úhla náklonu sa pri jednotlivých držiakov líšia. Náklony sa pohybujú, ako bolo už spomenuté, v rozmedzí 5 ° až 20 °, pričom zo skúsenosti môžeme potvrdiť, že napríklad uhol 10 ° je úplne postačujúce pre bežné domáce použitie.


Sklopný TV držiak


Kĺbové (otočné) držiaky

Otočné TV držiaky sa dajú rozdeliť na dva druhy. Prvým sú držiaky bez výsuvného ramena, ktoré ponúkajú iba mierny náklon a mierne natočenie do strán (podľa veľkosti TV). Tieto držiaky nemajú výsuvné rameno, nie je teda možné otočiť obrazovku o viac ako 20 ° na každú stranu.


Oproti tomu držiaky s výsuvným ramenom umožní nielen náklon obrazovky, ale aj odsunutie TV od steny a následní natočenie do strán. Tieto držiaky poskytujú širokú škálu možností nastavenia obrazovky. Je možné pohodlne odsunúť TV od steny a následne ho natočiť do strán. Podľa veľkosti TV a typu kĺbového držiaku je tiež možné natočenie až o 90 °, teda kolmo k stene.


Niektorý typy kĺbových držiakov sú vhodné aj pre zavesenie TV do rohu miestnosti. Tu odporúčame skôr jednoramenné držiaky (napr. Northbayou DF-400), ako držiaky dvojramenný (napr. Holders HS-316). Je to z dôvodu pohodlnejšie manipulácie a viac možnostiam nastavenia.

Udávaná nosnosť otočných držiakov zostáva rovnaká pri akejkoľvek pozícii držiaka. To znamená, že aj pri maximálnom vytiahnutí (maximálna páka) je udávaná nosnosť garantovaná.

Rozdiely medzi držiakmi sú veľké. Od nosnosti, cez maximálnu vzdialenosť od steny, jednoramenné prevedenie alebo dvojramenné prevedení až po dizajn.


Luxusný otočný TV držiak Holders HS-316


Výškovo nastaviteľné

Držiaky TV s výškovým nastavením ponúkajú užívateľovi najvyšší komfort pri sledovaní TV. Nielen že majú všetky vlastnosti otočných držiakov, ale navyše umožňujú zmenu výšky TV. Zmenu výšky zaisťuje väčšinou pružina. U týchto držiakov je okrem maximálnej hmotnosti udávaná tiež hmotnosť minimálna. Je to z dôvodu, aby nedochádzalo k samovoľnému navrátenie TV do "hornej pozície".

Na reguláciu výšky nepotrebujete žiadne náradie. Všetko zvládnete rukami bez nutnosti povolenia skrutiek. Proste a jednoducho "potiahnete" TV smerom dole alebo hore.

Držiaky sa opäť líšia nosnosťou, samozrejme VESA štandardom, vzdialenosťou od steny a v neposlednom rade aj dizajnom. Väčšina tiež disponuje systémom pre vedenie kabeláže.


Výškovo nastaviteľný držiak M-94

Stropné držiaky na TV

TV držiaky s uchytením na strop sa používajú v prípade, že nie je možné TV zavesiť klasickým spôsobom na stenu. Drvivá väčšina týchto držiakov ponúka kompletnú polohovateľnosť (otáčanie do strán, náklon, ..). Samozrejmosťou sú potom systémy pre vedenie káblov vnútrom držiaka. V závislosti od typu je tiež možné televízor po zavesení výškovo nastaviť.

Do najrôznejších podnikov sa potom dodávajú aj stropné držiaky na viac obrazoviek - napríklad chrbtom k sebe, vedľa seba, nad sebou, ...

Držiaky sa líšia výškovým nastavením, samozrejme nosnosťou a VESA štandardom a tiež dizajnom.


Stropný TV držiak

Podstavce (stojany) pod TV

Stolné podstavce pod TV nahrádzajú klasické stojančeky, ktoré sú dodávané súčasťou balenia televízie. Je možné nimi stojančeky bez obáv nahradiť a postaviť na komodu alebo televízny stolík.

U týchto podstavcov je potrebné brať do úvahy jeho nosnosť a následnú stabilitu TV. Niektoré typy sú navyše otočné, takže si pohodlne môžete natočiť obrazovku do strán. Výhodou tiež môže byť tiež výškovo nastavenia. Toto je riešené tak, že niektoré stojany umožňujú 2 až 3 výškové polohy.


Podstavec pod TV

Neviete si rady?

My vám poradíme

Do poradne

info@lacnedrziaky.sk
+421 948 151 569