Ako efektívne sedieť pri počítači

Mnoho ľudí trávi väčšinu dňa na počítači. Či už je to v kancelárii v práci, alebo pri práci z domu, alebo pri zábave, napríklad pri hraní počítačových hier, sledovaní videí na YouTube alebo iných veciach. Pre ľudský organizmus je to teda pomerne veľká záťaž pre ľudské zdravie. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme, ako túto záťaž znížiť a zachrániť si zdravie.


 


Kvalitná stolička, ideálne s nastaviteľným operadlom a podrúčkami, vám pomôže udržať správne držanie tela. Čím je stolička variabilnejšia, tým lepšie pre používateľa. Jeho nastavenie zabezpečí zdravé sedenie. Nastavte výšku stoličky tak, aby sa pri sedení lýtko stretlo so stehnom v uhle 90° a aby sa celé chodidlo pohodlne dotýkalo podlahy. Nevhodne zvolená stolička a nesprávne "sedenie" môžu spôsobiť problémy s chrbticou, kĺbmi a svalmi, ako aj s obehovým systémom.


TIP: Zistite, ako si vybrať kancelársku stoličku


Monitor je veľkou záťažou pre oči. Aby ste znížili túto záťaž, musíte udržiavať monitor v správnej polohe vzhľadom na oči, čo môžete dosiahnuť pomocou držiaka na monitor. Ideálna vzdialenosť medzi vašimi očami a monitorom je 40 až 70 cm, ak však pracujete na monitore s väčšou uhlopriečkou, odporúča sa väčšia vzdialenosť.Dôležitým pravidlom je aj výška monitora (alebo notebooku). Monitor by mal byť aspoň tak vysoko, aby bol jeho horný okraj vo výške očí. Je však oveľa ideálnejšie, ak je stred obrazovky vo výške očí. Táto poloha oveľa menej zaťažuje oči. Tieto polohy monitora sa ľahko zabezpečia pomocou držiaka monitora.

Neviete si rady?

My vám poradíme

Do poradne

info@lacnedrziaky.sk
+421 948 151 569